بسم الله الر حمن الر حیم

خواندن قرآن باید همراه با تدبر در آیات قرآن باشد و قاری به هنگام تلاوت قرآن در معنا و مفاهیم آن اندیشه کند. چرا که اندیشه و تفکر در قرآن مقدمه ای برای عمل به دستورات الهی است. تنها در این صورت است که انسان به این توابهای عظیم نائل می شود.
تلاش ما بر این است تا شما را را با گوشه ای از ثواب عظیم تلاوت سوره های قرآن آشنا کنیم. جهت مطالعه بیشتر رجوع کنید به کتاب ثواب العمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق 

ثواب قرائت سوره حمد
امام صادق علیه السلام فرمودند: اسم اعظم خداوند در سوره حمد است .


ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 7 آبان 1393  | 06:58 ب.ظ | نويسنده : بهنام | نظرات 0

علقمه بن محمد حضر مى گويد: به امام باقر عليه السلام گفتم : به من دعايى تعليم بده كه با آن دعا در اين روز (عاشور) هنگامى كه زيارت مى كنم او را (امام حسين عليه السلام ) بخوانم . و دعايى تعليم بده كه با آن دعا، هنگامى كه او را از نزديك يا هنگامى كه از خانه ام و از راه دور (و به قصد زيارت بدان سو) اشاره مى كنم ، بخوانم . حضرت فرمود: اى علقمه پس از آن كه به آن حضرت با سلام اشاره كردى ، دو ركعت نماز بخوان و پس از آن اين قول (متن زيارت ) را مى خوانى . پس هنگامى كه اين زيارت را خواندى در حقيقت او را به چيزى خواندى كه هركس از ملايكه كه بخواهند او را زيارت كند به آن مى خواند. و خداوند براى تو هزار هزار سيئه محو مى كند، تو را هزار هزار درجه بالا مى برد. جزو كسانى مى باشى كه در ركاب حضرت به شهادت رسيدند، حتى در درجات آنها هم شريك مى شوى و براى تو ثواب هر پيامبر و رسولى و هر كس كه حسين عليه السلام را از زمان شهادتش تا به حال زيارت كرده ، را مى نويسند. مى گويى : ((السلام عليك يا ابا عبدالله .... پس از نقل زيارت مى فرمايديا علقمة ان استطعت اءن تزوره فى كل يوم بهذه الزيارة من دهرك فافعل . فلك ثواب جميع ذلك ان شاء الله : اى علقمه ! اگر توانستى هر روز از عمرت آن حضرت را با اين زيارت ، زيارت كنى ، اين كار را انجام بده ، پس براى تو ثواب تمام اين زيارت است )).


ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 7 آبان 1393  | 05:56 ب.ظ | نويسنده : بهنام | نظرات 0

همزمان با سومین روز محرم که در باور مراغه ای ها در این روز کاروان امام حسین در کربلا خیمه زده و علم خود را برافراشته اند، آئین مذهبی و سنتی علم بندان برگزار شد. در این آئین علم فلزی بلند که نماد علم حضرت ابوالفضل العباس و نشانه اعلام عزاست در اقصی نقاط شهر و در حسینیه ها و تکایا بلند می شود. تصاویر حاضر میدان امام حسین (ع) مراغه (محله دروازه سابق) را در این آئین نشان می دهد.


ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 7 آبان 1393  | 05:41 ب.ظ | نويسنده : بهنام | نظرات 0

 

 

از واقعه کربلا تقریبا 1300 سال و اندی می گذرد و این واقعه پیوسته در زندگی مردم ایران طنین داشته است و تقریبا با سنت ها، شعائر، مراسمات و آیین های خاص در زندگی مردم ما رسوخ کرده است. مراسمات محرم از مناظر مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است که این کثرت دلیل بر گستردگی و غنای این فرهنگ در تفکر اسلامی – ایرانی دارد.

 

نمادها در این فرهنگ بیانگر مصادیقی گسترده و ژرف هستند. گویی نمادها و اشکال بی زبان در این فرهنگ همچون زبانی گویا، عظمت واقعه کربلا را به فریاد در آورده اند.

علم ها، طوق ها و بیرق ها، در درازای تاریخ کربلا، وقتی در کنار تعزیه ها با داستانهای متفاوت شبیه سازی می شوند در واقع هر کدام توصیفی است که برتر از چندین مجلد و کتاب گویا می شوند.

و البته این نمادهای به ظاهر ساده، اغلب با هاله ای از تقدس اعتقادی و اسطوره ای همراه اند. و در یک نگاه کلی مراسم ماه محرم سرشار از این نشانه های نمادین است که در دسته گردانیها و شبیه خوانیها جلوه می کند.

این نمادها در مجاورت با رنگ، آهنگ، شعر، و حتی نقاشی و پرده ها ظهور می نمایند و بعضی از این نمادها به مرور زمان از قالب نمادین خارج و در قالب یک رسم و یک باور می نشیند.

قداست عَلَم در جایگاه خود مقامی عالی دارد و وقتی بر پایه میله های استوانه ای به ارتفاع می رسد، نشان از بالندگی، زندگی و اوج دارد ولی همین عَلَم اگر در قالب بر طرف شدن حاجت دلهای مومنین و رفع حاجت آنان گردد یک سنت را پی ریزی می کند و از آن علم جوشی ( جوشلی علم) بر باورها می نشیند و از اینرو است که (علم بندی و علم واچینی) نمود های دیگر قداست عَلَم است.

و یا دسته گردانی و برپایی دسته جات شاخسی (شاه حسین – وای حسین) که در واقع حرکتی است جمعی، هم آوا و هم آهنگ.


ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 7 آبان 1393  | 05:34 ب.ظ | نويسنده : بهنام | نظرات 0

 

 

قديمي ترين حسينيه مراغه  كه به طورمعمول جلسات قرائت وتفسير قران كريم .آموزش قران وهمجنين عزاداري سيدالشهدا (ع )درآن برگزار مي شود . حسينيه حاج غفار است كه پيش از 200سال قدمت دارد .

 

اين مكان مقدس كه متشكل ازيك حسينيه شش گوش وشش اتاق چنبي شامل قسمت زنان دردوطبقه .چايخانه .كفش كن و اشپزخانه است بايك ايوان وچهارستون به شيوه معماري كربلاي معلا ساخته  شده است .مؤسس اين حسينيه مرحوم حاج غفار بوده كه 200سال پيش در مقابل  حسينيه قديمي خود  اقدام به احدات حسينيه جديدي كرده است .حسينيه قديمي ويك حمام كه به حال مخروبه درآمده اند دراطراف حسينيه جديد ديده مي شود كه متو ليان هيئت مي گويندقصد مرمت واحياي اين دو مكان  را دارند .

 


ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه 7 آبان 1393  | 05:26 ب.ظ | نويسنده : بهنام | نظرات 0

عقاب پرنده ی معروف قوی پنجه و تیز پرواز و شکاری که از نیروی بسیار بر خوردار است. مجازاً  به اسبهای تیز تک و چابک هم گفته شده که در مسابقات و شکار ، سریعاً به هدف می رسند. در ادبیات مرثیه  ، اسبی که علی اکبر(ع) بر آن می نشست <<عقاب>> خوانده شده است. و گویند که پیش از او ، از آن حسین ابن علی(ع) بود ، چون ذوالجناح زیر پای آن حضرت قرار گرفت ، عقاب را به علی اکبر داد و در عاشورا علی اکبر را بر آن نشاند ......


ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه 6 آبان 1393  | 08:10 ب.ظ | نويسنده : بهنام | نظرات 2
.: Weblog Themes By BlackSkin :.

تعداد کل صفحات : 12 :: < 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12